Paslanmaz Profil

Paslanmaz profil, günümüzde sıklıkla kullanılan paslanmaz özelliğe sahip çeliklerdir. İçerisinde çelik ve krom alaşımları bulunduran bu profiller birçok sektörde kullanıldığından aslında hayatımızın her yerindedirler. Çeliğin şekil verilerek kullanıma sunulması inşaat ve dekorasyon sektörü için oldukça faydalıdır. Korozyon ve oksitlenmeye karşı oldukça dirençli olan bu malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte nikel içerikli paslanmaz profiller üretildi. Nikel içerikli paslanmaz profiller daha estetik bir görünüme sahip oldukları için özellikle dekorasyon sektöründe sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.
Kullanım alanları ve çeşitleri oldukça geniş olan paslanmaz profiller farklı kodlarla tanımlanmıştır.

Çelik yapılardaki kullanım alanlarına göre şekillendirilen profillere; H kesitli HEA, HEB, I kesitli IPE, U kesitli UPN, CFCHS, CFRHS gibi kodlamalar yapılmaktadır. Paslanmaz profiller kalite standartlarına göre de çeşitli isimler alırlar. Ülkemizde en sık tercih edilen paslanmaz profil kalitesi Avrupa’da tercih edilen ve S235/S275 kalitesini taşıyan profillerdir.

Paslanmaz Profil Kullanım Alanları

Paslanmaz profiller tekstilden otomotive, otomotivden dekorasyona birçok alanda kullanılmaktadırlar. En sık kullanıldığı alanlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Dekorasyon sektöründe dekoratif ürünlerin yapımı sırasında,
  • Otomotiv sektöründe araçların alt yapılarının oluşturulmasında,
  • Mimari alanların hemen hemen her anında,
  • Mobilya sektöründe ayak ve kol yapımlarının birleşimlerinde,
  • Tekstil sektöründe giysi askılığı, cansız manken veya tezgah üretim aşamalarında,
  • Elektronik alanlarda bilgisayar ya da elektronik cihazların yapım aşamalarında,
  • Gemi ve ağır sanayilerde kullanılmaktadır.Paslanmaz profiller, yüksek korozyon dayanımı, yüksek ısı dayanımı ve yüksek oksit dayanımı gibi özellikleri sebebiyle hayatın her alanına dahil olmuşlardır. Yapısında barındırdığı tüm bu avantajlar sebebiyle kullanımı giderek artmaktadır.

Paslanmaz Profiller Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz profiller en bilinen özelliği olan dayanıklılığı sayesinde kasa içerisinde cam veya ahşap ile çok sağlam ve şık ürünler imal edilebilir. Ortaya çıkarılan ürünün sağlamlığı sebebiyle inşaat ve birçok ağır sanayi sektöründe aktif olarak kullanılmakta olan paslanmaz profili ayrıca mağazalar, kafe ve restoranlar ile giyim mağazaları dekorlarında tercih etmektedir. Giyim mağazalarındaki giysi askılıkları ve elbise tezgahı, kafe ve restoranlardaki masa ve sandalyelerin kol ve ayak kısımları da paslanmaz profiller ile yapılmaktadır.

Paslanmaz profiller ekstra boyama işlemi gerektirmeyen bir yapıya sahiptirler. Ayrıca mağazaların ön camlarında yaptıkları vitrin uygulamaları da sağlamlığı ve korozyona karşı dayanıklılığından dolayı paslanmaz profil ile kaplanabilmektedir. Vitrinlerin parlaklığının bir sebebi de paslanmaz profillerin parlaklık özelliğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda paslanmaz özelliğe sahip olduğundan ve böylece rutubet sorununu tamamen ortadan kaldırdığından açık alanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sizi Arayalım
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?